دیوار عایق

دیوار عایق سینرژی وال  (SynergyWall)

 

دیوار عایق xps سینرژی وال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیوار عایق سینرژی وال (SynergyWall ) متشکل از صفحات عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده به همراه سازه های گالوانیزه با مقاطع U و C می باشد که صفحات عایق xps را محاط کرده و ساختار اصلی دیوار را بوجود می آورند. عرض پنل ها حداکثر cm 60 می باشد ولی از نظر ارتفاع هیچگونه محدودیتی لحاظ نخواهد شد و متناسب با ارتفاع اعلام شده توسط کارفرما پنل ها آماده تحویل خواهند بود .

 

دیوار عایق xps سینرژی وال پیرامونی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این دیوار بر دو گونه "دیوار عایق سینرژی وال (SynergyWall)" و دیوار عایق "سینرژی وال + (SynergyWall Plus)" تقسیم میشود که در بخش مربوطه به توضیح جزییات پرداخته خواهد شد.

 

دیوار عایق سینرژی وال + (SynergyWall plus)دیوار عایق سینرژی وال (SynergyWall)

 

    دیوار عایق سینرژی وال + (SynergyWall Plus)                                                    دیوار عایق سینرژی وال (SynergyWall)

 

 

ویژگی های عمومی دیوار عایق سینرژی وال (SynergyWall)

1-        عایق حرارتی ، رطوبتی 

2-        کاهش وزن سازه به دلیل وزن بسیار پایین دیوار عایق سینرژی وال (SynergyWall)

3-        اجرای آسان و با سرعت بالا

4-        امکان اجرای تاسیسات بدون تخریب دیوار

5-        وزن بسیار سبک در مقایسه با مصالح موجود در بازار

6-        امکان اجرای انواع مصالح نماکاری به صورت ملاتی و خشک

7-        عدم ایجاد ضایعات و نخاله پس از اجرا

8-        ایمنی در برابر زلزله

9-        افزایش عمر مفید بنا

10-        کاهش ظرفیت تاسیسات حرارتی و تهویه مطبوع

11-        صرفه جویی در زمان و تسریع در زمان بهره برداری

 

تعریف 3 نوع دیوار عایق برای استفاده در قسمتهای مختلف پروژه:

الف : دیوارهای بیرونی ( جانبی )

ب : دیوارهای جداکننده بین واحدها

ج : دیوارهای داخلی

 

الف:  دیوار بیرونی (جانبی) :

1-        عایق حرارتی

2-        عایق صوتی (محیطی)

3-         عایق رطوبتی

4-        عایق بخار آب

5-        قابلیت نصب سازه تکمیلی برای نصب نما و نیز استفاده به صورت مستقیم برای انواع پوششهای سنتی و یا پوششهای مدرن از قسمت بیرون

6-         قابلیت اجراء انواع پوششهای داخلی (درقسمت داخل) 

7-        قابلیت نصب پنجره pvc و یا آلومینیوم به صورت مستقیم بر روی سازه دیوار (بدون نیاز به چهار چوب  اضافه )

 

 

ب:  دیوار بین واحدها :

1-        عایق صوت محیطی : (جلوگیری از انتقال صدا بین واحدها )

2-        عایق صوت  ضربه ای : (جلوگیری از انتقال صداهای ناشی از ضربه به دیوارهادر نوع دو جدارها)

3-        عایق حرارتی

4-        عایق رطوبتی                                                         

5-        قابلیت اجراء انواع پوششهای داخلی : (انواع رنگها ، کاغذ دیواری و سایر پوششهای مدرن)                      

6-        قابلیت نصب انواع آویزهای دیواری

7-        قابلیت نصب انواع کمد ، کابینت ، و مشابه با نقشه های معماری مشخص شده توسط کارفرما   

          

ج:  دیوارهای جداکننده داخل واحد :

1-        عایق صوتی (محیطی)                                                        

2-        عایق حرارتی

3-        عایق رطوبتی

4-        قابلیت اجراء انواع پوششهای محیط های داخلی

5-        قابلیت نصب انواع آویزها

6-        قابلیت اجراء مستقیم چهارچوب دربها همزمان با اجراء دیوار

7-        قابلیت اجراء انواع سقفهای سنتی و مدرن و انجام دکوراتیوهای مختلف

 

مشخصات اجرائی و اجزاء تشکیل دهنده دیوار ها

دیوار عایق بیرونی:

دیوار عایق سینرژی وال (SynergyWall) 7 سانتیمتر . (وزن دیوار بدون پوشش نهائی 5 کیلوگرم/متر مربع)

 

دیوار عایق بین واحدها:

در دو نوع پیشنهاد می گردد :

نوع 1 : دو عدد دیوار عایق سینرژی وال(SynergyWall) 5 سانتی که با  3-2 سانتیمتر فاصله فضای خالی در محل نصب می شود .

نوع 2 : یک عدد دیوار عایق سینرژی وال(SynergyWall)7سانتیمتری .

 

دیوار عایق جدا کننده داخل واحد :

 دیوار عایق سینرژی وال(SynergyWall) 5 سانتیمتری. 

 مقایسه فنی دیوار عایق سینرژی وال با دیوارهای سنتی

 

 

مشخصات و توضیحات فنی اجرا و کاربرد

 

 1- کلیات :

1-1 : دیوار عایق سینرژی وال (SynergyWall) ترکیبی است از عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده (xps) و سازه های LSF که از خانواده دیوارهای سبک خشک محسوب می شود .

در این روش صفحات عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده (xps) که از گرانول GPPS به روش اکسترودی تولید می شود ، به همراه سازه های گالوانیزه استاد و رانر ، سبب ایجاد یک دیوار جداکننده می گردد که همزمان عملکرد عایقی نیز دارد .

 

2-1 : این مصالح در ساختمان سازی به عنوان دیوار کاربرد دارد و در شرایطی که ساخت و ساز از مرحله احداث دیوار عبور کرده باشد ، به عنوان عایق نیز می توان از آن بهره برداری نمود .

3-1 : در استفاده از این مصالح هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و در تمامی انواع ساختمان ها با اسکلت فلزی، بتنی و LSF قابلیت اجرا دارد .

 

4-1 : به کارگیری این دیوار در انواع ساختمان از نظر تعداد طبقات میسّر بوده و به دلیل کاهش وزن بار ساختمان ، در ساختمان های مرتفع تاثیر بیشتری خواهد داشت .

 

5-1 :  عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده (xps) در کتاب فناوری های نوین ساختمان ویرایش پنجم چاپ اسفند 1388 صفحه 168 به عنوان یکی از عایق حرارتی های مورد استفاده به عنوان عایق ساختمان معرفی شده است و در ادامه آن نیز الزمات اجرایی آن نیز مشخص گردیده . همچنین در فصل سوم همین کتاب در قسمت دیوارهای غیر باربر سبک پیش ساخته LSF استفاده از این نوع سازه با عایق پرکننده میانی مطرح گردیده است که می توان از عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده (xps) به عنوان عایق حرارتی رطوبتی بهره برداری کرد .

 

6-1 : استفاده از عایق عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده (xps) در خارج از کشور دارای کاربردهای مختلفی می باشد که عایق کاری سطوح مختلف در برابر نفوذ حرارت ، صدا و رطوبت ، عایق کاری کف بام ، کف پیاده روها و جاده ها جهت جلوگیری از یخ زدگی و ترک خوردگی سطح پوششی همچون آسفالت ، از جمله این کاربردها محسوب می گردد .

 

7-1 : طبق بررسی های صورت گرفته در زمینه میزان مصرف انرژی در ایران به خصوص در بخش خانگی و با توجه به رشد جمعیت کشور و همچنین با عنایت به سرعت بالای ساخت و ساز ، برنامه ریزی جهت مدیریت مصرف سوخت و حفظ این سرمایه های گرانبهای ملی ضروری به نظر میرسد . در همین راستا و با توجه به تصمیم گیری های کلان در زمینه صرفه جویی انرژی و مدیریت مصرف استفاده از عایق ها جهت کاهش مصرف  انرژی و ارتقای سطح بهره وری و همچنین افزایش سطح کیفی زندگی در کشور امری اجتناب ناپذیر می باشد.

حال با توجه به شرایط اقلیمی ایران و با در نظر گرفتن سلایق مختلف و قومیت های مختلف ، این دیوار عایق می تواند همزمان با ایفای نقش عایق حرارتی ، عایق رطوبتی و صدا ، باعث کاهش وزن ساختمان ، افزایش سرعت ساخت و جلوگیری از هزینه های جانبی ساخت و ساز گردد و در عین حال فضای روانی مناسب جهت ساکنین از بابت اطمینان به دیوار های سبک غیر باربر LSF را فراهم نماید .

استفاده از این دیوار با توجه به شرایط تولیدی متناسب با استاندارهای سازمان محیط زیست علاوه بر این که کاملا سازگار با فضای زیست محیطی انسان می باشد ، در امر صنعتی سازی ساختمان سبب کاهش وزن ساختمان و در نتیجه باعث کاهش هزینه خرید مصالح جهت اجرای اسکلت اصلی بنا می گردد به علاوه به دلیل شرایط تولیدی متانسب با درخواست کارفرما باعث افزایش سرعت احداث دیوار می گردد که همین مسأله منجر به بازگشت سریعتر سرمایه های اولیه نسبت به سایر مصالح ساختمانی می شود .

همچنین بهره گیری از این نوع دیوار عایق به سازنده این امکان را می دهد تا بخش نهائی و نازک کاری ساختمان را هم به روش خشک و هم به روش ملاتی و پوشش های سنتی پذیرفته شده ، مانند سیمان کاری ( با سیمان پلیمری ) ، گچ کاری ( با گچ پلیمری ) ، کاشی ، سرامیک به روش چسبی یا دوغابی به صورت مستقیم اجرا نماید .

 

2- سازه و زلزله

 

1-2 : سوالات عمومی :

نحوه  اجرای این دیوار عایق به گونه ای است که بر اثر تنش های حاصل از زمین لرزه سبب تخریب دیوار نخواهد شد و به دلیل عدم اتصال قسمت بالایی دیوار به سازه اصلی بنا امکان جابجایی کافی در هنگام لرزه را داراست و همین مساله باعث می شود تا دیوارها تخریب نگردد و خطری از نظر ریزش آوار دیوار وجود نداشته باشد و علاوه بر این پناهگاهی مطمئنی برای ساکنین محیا گردد .

 

2-2 : دیوارها :

دیوا عایق سینرژی وال (SynergyWall)

 

1-2-2 : دیوار عایق سینرژی وال (SynergyWall) ترکیب صفحات عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده (xps) و سازه های گالوانیزه می باشد .

ابعاد پانل ها به طور متداول با عرض 60 سانتی متر و طول حد اکثر 300 سانتی متر خواهد بود که در صورت اعلام ارتفاع دقیق از طرف کارفرما پانل ها در محل کارخانه دقیقا متناسب با ارتفاع اعلام شده برش کاری می گردد . در شرایطی که ارتفاع اعلام شده بیش از 300 سانتی متر باشد ، با استفاده از سازه های نگه دارنده ی افقی امکان افزایش ارتفاع دیوار نیز وجود خواهد داشت .

 

2-2-2 : جهت اجرای این دیوار سازه های رانر در قسمت کف و سقف به صورت قرینه و در یک راستا نصب خواهد شد ، سپس صفحات عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده (xps) با عرض 60 سانتی متر در فضای میانی سازه قرار گرفته و در ادامه دو عدد سازه استاد با سطح مقطع H ضمن نگه داری پانل ابتدایی ، امکان اجرای پنل های بعدی نیز بوجود خواهد آمد و باعث افزایش استحکام دیوار عایق در مقابل ضربات وارده خواهد شد .قسمت بالایی سازه های استاد 5 میلی متر کوتاه تر از ارتفاع پانل ها برش می گردد و در مرحله اجرا با سازه ی رانر سقف اتصالی برقرار نمی کند که همین مساله باعث افزایش قدرت انعطاف در زمان وقوع زلزله می گردد .

سازه ی افقی دیوار ها با استفاده از میخ های بادی به کف و سقف متصل می گردد .

همچنین قسمت پایین سازه های استاد با استفاده از پیچ سرمته دار به قسمت داخلی رانر متصل شده و استادهای نگه دارنده پانل از قسمت داخل و پشت به پشت در فاصله های 50 سانتی متری با پیچ سازه به سازه به یکدیگر متصل می گردد .

 

3-2-2 : در زمینه اجرای بازشوها از نظر ابعاد هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و امکان اجرای انواع بازشوها با مصالح مختلف موجود در بازار ایران در این دیوارها وجود دارد .

 

4-2-2 : میزان بار مرده در هر متر مربع با استفاده از این دیوارها 12 کیلوگرم می باشد  که این وزن برای ضخامت 7 سانتی متری این دیوار است .

 

5-2-2 : اجرای نمای و نازک کاری این دیوار ها به سه روش صورت می گیرد .

-- استفاده از نماهای خشک نظیر گچ برگ ، سمنت برد ، منیزیم برد که در این روش ورق های مورد نظر با اتصالات مکانیکی به سازه های گالوانیزه دیوار متصل شده و پس از اجرای آن با استفاده از نوارهای درزگیر مخصوص و بتونه شکاف بین صفحات مورد نظر پوشیده خواهد شد و اماده اجرای نمای نهایی می گردد .

-- استفاده از ملات های سنتی که در این روش پس از اجرای این دیوار عایق، سطح آن با مش فلزی و با استفاده از اتصالات مکانیکی پوشیده می شود و سپس به روش های معمول اجرای ملات صورت می گیرد .

-- استفاده از ملات های پاششی که در این روش پس از اجرای زیر کار ، قبل از خشک شدن ملات ، مش فایبرگلاس تمامی سطح را پوشش می دهد و سپس لایه ی نهایی ملات روی سطح پاشیده خواهد شد

 

6-2-2 :.این دیوار عایق با توجه به شرایط ویژه ی تولید آن ، امکان استفاده در تمامی نقاط آب و هوایی ایران را داراست و می تواند بدون تغییر شرایط فنی اولیه از لحاظ ضریب انتقال حرارت و میزان جذب رطوبت ، در طولانی مدت مورد استفاده قرار گیرد .

 

7-2-2 : طبق بررسی های انجام شده توسط سازمان محیط زیست ، این محصول چه از لحاظ تولید و چه از نظر بهره برداری به هیچ وجه خطر زیست محیطی ایجاد نمی کند . علاوه بر این به پیشنهاد سازمان محیط این عایق حرارتی می تواند جایگزین مناسبی برای عایق پلی استایرن منبسط شده (یونولیت) (EPS) باشد .

 

8-2-2 : در مورد اجرای تاسیسات الکتریکی و مکانیکی ، لزوما باید تاسیسات از قسمت سقف و یا کف بنا عبور نماید و به صورت عمودی در طول دیوار اجرا گردد .

با توجه به اشغال تمام فضای داخلی سازه ها توسط عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده (xps) امکان عبور تاسیسات از میانه ی دیوار وجود ندارد ولی این مساله باعث ایجاد معضلی در زمینه اجرای تاسیسات نمی گردد .جهت اجرا تاسیسات قسمتی از جدار که باید تاسیسات از آن عبور نماید قبلا نشانه گذاری می شود و سپس توسط شیارکن فضای لازم با عمق مناسب از سطح جدار جدا شده ، پس از آن لوله های مورد نظر در محل تراشیده شده جایگذاری می شود . باید توجه داشت که در این روش اجرا ضمن جلوگیری از ایجاد نخاله های ساختمانی ، مسیر مورد نظر با کمترین میزان تخریب و انحراف آماده ی اجرای تاسیسات می گردد .برای تعبیه قوطی کلید پریز نیز فضای مورد نظر به روشی که اعلام شد از سطح دیوار تخلیه می گردد و مسیر اصلی عبور مشخص می گردد .

اجرای تاسیسات در این روش ضمن سهولت در اجرا باعث اجرای عایق کاری همزمان سیستم تاسیسات مکانیکی می گردد و نیاز به عایق کاری مجدد این سیستم وجود نخواهد داشت .

 

3-2 : سوالات تکمیلی :

 

1-3-2 :  برای اجرای این دیوار عایق هیچگونه ماشین آلات ویژه ای مورد احتیاج نخواهد بود .برای میخ گذاری سازه های افقی باید از تفنگ میخ کوب و میخ و چاشنی مربوط به آن استفاده نمود . همچنین اجرای سازه های عمودی استاد نیز با استفاده از پیچ های سازه به سازه و پیچ کن های شارژی و یا سیم دار صورت خواهد گرفت .از دیگر ابزار آلات مورد استفاده در این روش اجرا استفاده از تراز لیزری برای انتقال نقاط کف به سقف در یک راستا با کمترین خطای ممکن ، چاک لاین برای مشخص نمودن مسیر قرار گرفتن رانر به عنوان سازه ی افقی ،  استفاده از قیچی فلز بر جهت برش کاری سازه می باشد .

 

2-3-2 : استفاده از این فناوری در بهبود سرعت ساخت و ساز از چند منظر قابل بررسی می باشد که به اختصار در ذیل توضیحاتی خدمتتان ایفاد می گردد  :در مرحله اجرای دیوار و به دلیل بررسی های صورت گرفته قبل از اجرا میزان صفحات عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده (xps) و سازه های مورد نظر به صورت تفکیکی برای هر واحد جداگانه در محل مربوط به آن دپو خواهد شد که همین مساله دسترسی تیم های اجرایی به مصالح را سرعت می بخشد و مدیریت در اجرا را راحت تر خواهد کرد .

بدلیل تولید مصالح متناسب با ابعاد مورد نظر در پروژه های مختلف باعث جلوگیری از تولید نخاله با حجم زیاد و همچنین سبب از بین رفتن زمان اجرا جهت تغییر ابعاد پانل ها و سازه ها توسط تیم اجرا در محل پروژه می گردد که همین مساله باعث ارتقای میزان بهره وری و افزایش سرعت اجرا می گردد .

با توجه به وزن پایین این دیوار در هر متر مربع تیم اجرا می تواند در تمام مدت اجرای روزانه با سرعت ثابت به کار خود ادامه دهند و ضریب خطا در ارائه کار طی برنامه ی زمانبندی اعلام شده را به حداقل می رساند .

اجرای تاسیسات مکانیکی و الکتریکی با سهولت بیشتری نسبت به سایر روش های اجرای دیوار انجام می گیرد که همین مساله باعث افزایش سرعت ساخت خواهد شد .

اجرای نما و پوشش کاری این دیوار عایق در این روش به دلیل وجود سطح صاف و صیقلی این نمونه ، مرحله ی اجرای گچ و خاک را حذف نموده و میزان مصرف ملات های پوشش را کمتر خواهد کرد و باعث ایجاد صرفه جویی هزینه ی های اولیه احداث بنا خواهد شد .

همچنین در حالت اجرای پوشش های خشک مثل گچ برگ و سیمان برگ و ... ، این کار با سهولت و سرعت بیشتر ، قابل اجرا بوده و کار تمام شده به مراتب محکم تر و با شباهت بیشتری نسبت به دیوارهای سنتی خواهد بود .

 

3- انرژی :

 

1-3 : سوالات عمومی :

با توجه به این که صفحات عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده (xps) خود به عنوان یک عایق حرارتی و رطوبتی عمل می کند ، در این روش همزمان با اجرای دیوار ، عایق کاری آن نیز صورت می گیرد .

همچنین با توجه به مقاومت فشاری بالا و طول عمر مناسب و عدم از هم گسیختگی در انواع شرایط آب و هوایی ، می توان از عایق حرارتی xps جهت عایق کاری کف و بام نیز استفاده نمود .

 

2-3 : این سیستم در بسیاری از موارد ذکر شده در هر چهار عنوان کاربری در مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان ، قابل بهره برداری می باشد .

 

3-3 : جهت از بین بردن پل حرارتی سازه ها نیز می توان از صفحات عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده (xps) با ضخامت 1 سانتی متر استفاده کرد . به این صورت که این صفحات تمام سطح دیوار را پوشش خواهد داد و پانل های اصلی و سازه گالوانیزه در زیر این صفحات عایق پنهان خواهند شد و علاوه بر از بین بردن پل حرارتی سازه ها ، باعث ایجاد سطحی صاف و بدون پستی و بلندی برای اجرای نمای نهایی میگردد. این روش به طور مفصل تر در معرفی نوع دیگری از دیوار عایق از محصولات شرکت سینرژی پارس به نام "سینرژی وال + (SynergyWall Plus) آمده است.

 

4- حریق

 

1-4 : سوالات اصلی

- به دلیل این که صفحات عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده (xps) از مواد پتروشیمی تولید می گردد  ،مقاومت آن در برابر شعله مستقیم پایین است و همین مساله باعث شده تا تمهیداتی برای جلوگیری از اشتعال این محصول اجرا گردد .

یکی از روش های جلوگیری از حریق در این محصول ، تولید به روش "خود خاموش شونده" است که این روش تولید مورد تایید مرکز تحقیقات راه و مسکن قرار گرفته است . می توان از این محصول استفاده نمود که در معرض شعله مستقیم به هیچ وجه مشتعل نخواهد شد و تنها تغییر حالت در محصول اتفاق می افتد که این مساله به هیچ وجه باعث ایجاد صدمات بدنی به ساکنین نخواهد شد . از دیگر مزیت های عایق حرارتی xps ، عدم انتشار گازهای سمی در زمان آتش سوزی می باشد .

از دیگر روش هایی که در این مورد بررسی شده است ، می توان به استفاده از پوشش های مقاوم در برابر حریق نظیر کلسیم سیلیکات و سیمان پلاستر اشاره کرد .

- ورق عایق xps در مورد طیف های شعله مورد آزمایش و بررسی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران قرار گرفته است.

 

5- آکوستیک :

 

یک ورق 10 سانتی متری عایق حرارتی xps با دانسیته 40 – 35 کیلوگرم بر متر مکعب حدود 35 تا 40 دسی بل تراز شدت صوت را کاهش میدهد که این مقاومت صوتی در صورت انجام پوشش های نهائی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد .

 

6- سایر موضوعات

 

استفاده از دیوار عایق سینرژی وال (SynergyWall) ساختمانی با توجه به کاهش وزن و افزایش سرعت اجرا ، باعث بازگشت سریع هزینه های اولیه اجرا می گردد و سبب افزایش ارزش افزوده می گردد .

این مساله در امر ساخت و ساز در سطح کشور و به ویژه انبوه سازی تاثیر به سزایی خواهد داشت و می تواند سبب تحول شگرفی در بهبود کیفیت ساخت و صرفه جویی های مختلف در امر ساخت و ساز و می گردد .

 

 

 

 

 

 

 

تمامی حقوق این سایت برای شرکت سینرجی پارس محفوظ است.

طراحی سایت و بهینه سازی سایت